Japonia: Bank centralny przyjazny Bitcoinowi tworzy cyfrowy podział walutowy

Japoński bank centralny – Bank Japonii (BoJ) – potwierdził w poniedziałek utworzenie nowego oddziału zajmującego się badaniem i analizą emisji waluty cyfrowej.

Potocznie „jen cyfrowy“, rozwój ten nastąpił kilka dni po tym, jak posłowie do parlamentu japońskiego wezwali do zwiększenia udziału aktywów cyfrowych i badań nad CBDC.

Japońska waluta cyfrowa dostaje dom
Lokalna publikacja Mainichi powiedziała dziś wcześniej, że nowa cyfrowa grupa walutowa BoJ’a będzie pracować w Departamencie Systemów Płatności i Rozliczeń banku. Dziesięciu członków zespołu zostało przydzielonych do tego działu. Na ich czele stanie Akio Okuno, wyższy urzędnik tego wydziału.

Grupa ta przejmuje od powołanego w lutym zespołu ds. badań nad cyfrową walutą. W prasie nie podano żadnych informacji o tym, dlaczego starszy zespół został zastąpiony.
Bank Japonii w Tokio. (Źródło: WSJ)
Jak poinformował CryptoSlate w zeszłym tygodniu, nowy dział będzie prowadził wspólne badania nad CBDC i walutami cyfrowymi z europejskimi administracjami i organami regulacyjnymi. Należą do nich Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.

W zeszłym tygodniu japoński gabinet zatwierdził roczne wytyczne polityki gospodarczej, w których stwierdzono, że bank przeprowadzi we współpracy z innymi krajami studium wykonalności dotyczące walut cyfrowych.

W najbliższej przyszłości nie można się jednak spodziewać żadnej emisji. W sprawozdaniu dodano:

„BOJ powiedział, że nie planuje obecnie emisji własnej cyfrowej waluty, ale nie wykluczył takiej możliwości w przyszłości“.

Kwitnący sektor kryptograficzny w Japonii

Choć jest to pierwsze wspierane przez rząd przedsięwzięcie w zakresie rozwoju zasobów cyfrowych, japoński sektor prywatny przyjął i wprowadził tętniące życiem środowisko oparte na kryptografii.

Trzy japońskie megabanki – Mizuho Bank, MUFG Bank i Sumitomo Mitsui Banking Corp – oferują obecnie klientom usługi kryptograficzne lub przeprowadziły niezależne badania nad stabilnym jenem.

W ubiegłym miesiącu Nomura, kolejny konglomerat z Tokio, uruchomił usługi powiernicze Bitcoin System dla akredytowanych inwestorów w kraju.

A Nomura trading desk. (Źródło: Nikkei)
Inne firmy, takie jak East Japan Railway Co. i KDDI Corp. podobnie utworzyły w czerwcu konsorcjum, którego celem jest badanie interoperacyjnego pieniądza elektrycznego i waluty cyfrowej. W tym czasie, BoJ uczestniczył jako „obserwator“.

Wiadomości o jenie cyfrowym przychodzą w dojrzałym czasie. W zeszłym miesiącu japoński senator powiedział, że kryptokur waluta i łańcuch blokowy będą „ważniejsze“ w świecie post-COVID, przedstawiając kilka powodów swojej opinii w tym czasie.

Dieser Eintrag wurde in blockchain veröffentlicht.